روان درمانی کم توجهی همراه بیش فعالی (ADHD)

فهرست مطالب

اختلال کمبود توجه/بیش فعالی ADHD یک وضعیت رشد مغز است که از دوران کودکی شروع می‌شود و پس از بزرگ‌سالی ادامه می‌یابد. این وضعیت باعث ایجاد مشکل در حفظ توجه، بیش‌فعالی و مشکلات کنترل تکانه می‌شود. با درمان ADHD توسط روانشناس متخصص بیش فعالی و کلینیک بیش‌فعالی در تهران، افراد معمولا می‌توانند زندگی کاملی داشته باشند که اثرات ADHD کم یا بدون آن باشد.

اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD) بزرگ‌سالان چیست؟

اختلال کمبود توجه/بیش فعالی وضعیتی است که بر رشد مغز شما تاثیر می‌گذارد. این اختلال از کودکی شروع می‌شود. در حالی که افراد معمولا از این وضعیت عبور می‌کنند، اما بسیاری هم قادر به عبور از این وضعیت نیستند.

در کودکان، ADHD می‌تواند بر چیزهایی مانند عملکرد مدرسه و مهارت‌های اجتماعی تاثیر بگذارد. این اختلال می‌تواند اثرات بسیار مشابهی در بزرگ‌سالان نیز داشته باشد و بر مواردی مانند عملکرد کاری، دوستی‌ها، روابط و سلامت روان تاثیر بگذارد.

ADHD چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

افراد مبتلا به ADHD «واگرای عصبی» هستند. این اصطلاح به این معناست رشد مغز آن‌ها متفاوت است. زمانی که این تفاوت‌ها به اندازه کافی زیاد باشند، می‌توانند شرایطی مانند ADHD ایجاد کنند. افرادی که این تفاوت‌های مغزی را ندارند، «نوروتیپیک» هستند، به این معنی که مغز آن‌ها به روشی معمولی رشد می‌کند.

افراد مبتلا به ADHD تمایل به فعالیت کمتر از حد انتظار در مناطق خاصی از مغز دارند. نواحی آسیب‌دیده ارتباط بین سایر نواحی مغز را تنظیم می‌کند و مجموعه‌ای از توانایی‌ها را به شما می‌دهد که به عنوان “عملکردهای اجرایی” شناخته می‌شوند. این‌ها شامل توانایی شما برای برنامه‌ریزی، استدلال، تصمیم‌گیری و هدایت و تمرکز توجه شما می‌شود. ADHD این توانایی‌ها را مختل می‌کند، علامتی که به عنوان “اختلال عملکردی” شناخته می‌شود.

علائم و نشانه‌های ADHD

 علائم ADHD بزرگ‌سالان بسیار شبیه به علائم دوران کودکی است. با این حال ممکن است کمی متفاوت به نظر برسند زیرا زندگی بزرگ‌سالی شامل فعالیت‌های متفاوتی است. برای مثال، ممکن است به جای علائم یا اثرات مربوط به مدرسه، علائم یا اثرات مربوط به شغل را تجربه کنید.

سه زیرگروه برای اختلال ADHD وجود دارد و علائم بسته به نوع اختلال شما می‌تواند متفاوت باشد. علائم شما تعیین می‌کند که آیا شما دارای بی‌توجهی، بیش‌فعالی / تکان‌شگری یا زیرگروه ترکیبی هستید. تراپیست شما در کلینیک درمان بیش‌فعالی بزرگ‌سالان در تهران، همچنین شدت ADHD شما را تعیین می‌کند. سطوح شدت عبارتند از:

 • خفیف: این سطح به این معنی است که شما معیارهای تشخیص را دارید، اما علائم شما خیلی فراتر از حداقل معیارها نیست.
 • متوسط: این بدان معنی است که علائم شما باعث اختلالات قابل توجهی در کار یا تعاملات اجتماعی شما می‌شود.
 • شدید: این بدان معناست که علائم شما به طور جدی بر کار و/یا زندگی اجتماعی شما تاثیر می‌گذارد. افرادی که علائم شدید دارند ممکن است در حفظ شغل و حفظ روابط با مشکل مواجه شوند.

علائم بی‌توجهی

علائم بی‌توجهی می‌تواند تاثیر منفی بر روابط اجتماعی، کار و مدرسه شما بگذارد. برای داشتن زیرگروه بی‌توجهی ADHD، باید حداقل شش مورد از موارد زیر را داشته باشید که بیش از شش ماه طول بکشد:

 • خطاهای ناشی از بی‌توجهی
 • دشواری در حفظ تمرکز
 • دشواری هنگام گوش دادن یا توجه به صحبت‌های کسی که با مشغول گفگتوست
 • مشکل در پیگیری و تکمیل وظایف
 • مستعد از دست دادن، جا گذاشتن و فراموش کردن چیزها
 • فراموش‌کاری و غفلت در برنامه‌های روزانه
 • مشکل در سازماندهی و اولویت‌بندی
 • حواس‌پرتی آسان
 • اجتناب از کارهای کسل‌کننده

علائم بیش‌فعالی / تکان‌شگری

بیش‌فعالی و تکان‌شگری در ADHD بسیار رایج است. تکان‌شگری می‌تواند مشکلاتی در مهارت‌های اجتماعی و تعاملات ایجاد کند. برای داشتن زیرگروه بیش فعالی/تکان‌شگری ADHD، باید حداقل شش مورد از موارد زیر را داشته باشید که بیش از شش ماه طول بکشد:

 • بی‌قراری مکرر
 • دشواری در نشستن هنگامی که باید مدتی بنشینید
 • در انجام کارهایی که به صورت بی‌سر‌و‌صدا از آن‌ها لذت می‌برید مشکل دارید
 • سطح فعالیت غیرمعمول بالا
 • پرحرفی
 • مشکلات خویشتن‌داری در مکالمه
 • نمی‌توانید صبر کنید تا نوبت‌تان شود
 • مشکلات در درک مرزهای اجتماعی موقعیتی

علائم ترکیبی

این زیرگروه ADHD زمانی است که فرد حداقل شش مورد از علائم بیش‌فعالی/تکان‌شگری و حداقل شش مورد از علائم بی‌توجهی را داشته باشد.

علل ابتلا به ADHD

کارشناسان به طور کامل درک نمی‌کنند که چرا یا چگونه ADHD رخ می‌دهد. شواهدی وجود دارد که ممکن است شامل تفاوت‌هایی در ساختار مغز، شیمی مغز یا هر دو باشد. اما متخصصان می‌دانند که اختلال کمبود توجه / بیش‌فعالی می‌تواند ژنتیکی باشد. این بدان معناست که شما می‌توانید ADHD را از یک یا هر دو والدین به ارث ببرید. با این حال، برخی افراد نیز بدون داشتن سابقه خانوادگی، خود به خود به آن مبتلا می‌شوند.

آزمایش و تشخیص ADHD

یک فوق تخصص ADHD کودکان یا متخصص ADHD بزرگ‌سالان، می‌تواند ADHD را بر‌اساس سابقه پزشکی و علائم فعلی شما تشخیص دهد. به عنوان بخشی از تشخیص ADHD، دکتر بیش‌فعالی در مورد علائم و نشانه‌های فعلی شما که در دوران کودکی داشتید می‌پرسد. این معمولا شامل یک پرسش‌نامه است که به طور خاص برای تشخیص ADHD طراحی شده است. در حال حاضر، هیچ آزمایش آزمایشگاهی یا پزشکی وجود ندارد که بتواند به تشخیص ADHD کمک کند.

مدیریت و درمان ADHD

ADHD بیماری نسبتا رایجی است. این را می‌توان از جستجوهای مردم در گوگل فهمید. امروزه فراوانی کلیدواژه‌ها و عباراتی نظیر « بهترین دکتر بیش فعالی در تهران»، « دکتر خوب برای بیش فعالی کودکان»، « کلینیک بیش فعالی در تهران» یا « بهترین دکتر برای بچه های بیش فعال» حاکی از این است که موضوع کم‌توجهی /بیش‌فعالی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بزرگ‌سالان هم برای خودشان و هم برای فرزندان‌شان به دنبال راهی برای درمان ADHD هستند.

درمان قاطعی برای اختلال ADHD وجود ندارد، اما این اختلال می‌تواند کاملا از طریق روش‌های زیر تحت کنترل باشد.

 • داروها

دارو رایج‌ترین و موثرترین راه برای درمان ADHD است و انواع مختلفی از داروها می‌توانند آن را درمان کنند. چند نمونه از این داروها انواع شامل محرک‌ها، غیر محرک‌ها و داروهای ضد‌افسردگی است.

ممکن است لازم باشد داروها و دوزهای متفاوتی را امتحان کنید تا داروی مناسب خود را پیدا کنید. پزشک متخصص بیش‌فعالی شما همچنین می‌تواند در مورد عوارض احتمالی و عوارض جانبی این داروها به شما بگوید.

راهبردهای روان‌درمانی و سازگاری

بسیاری از بزرگ‌سالان مبتلا به ADHD از درمان‌هایی مانند روان‌درمانی (اصطلاح فنی برای درمان سلامت روان) سود می‌برند. آن‌ها همچنین ممکن است از راهبردهای سازگاری مانند تنظیم روال‌های ثابت، دفترچه یادداشت و استفاده از برنامه‌های تلفن هوشمند استفاده کنند. تراپیست بیش‌فعالی شما می‌تواند درباره روش‌های درمانی و تنظیم سبک زندگی که ممکن است کمک کند، اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

درمان بیش‌فعالی در تهران

روانشناسان مایندویژن به واسطه تجربه درمان صدها بیمار مبتلا به ADHD، از تجربه لازم برای مدیریت این اختلال در محیطی امن، دوستانه و آرام برخوردارند.

برای کنترل، مدیریت و درمان اختلال کمبود توجه / بیش‌فعالی (ADHD) می‌توانید به کلینیک مایندویژن در تهران مراجعه فرمایید.

برای گرفتن وقت ملاقات با تراپیست‌های متخصص بیش‌فعالی در مایندویژن، با همکاران ما تماس بگیرید.

کلینیک مایندویژن
کلینیک مایندویژن

همه ما در زندگی با چالش‌ها و مشکلات روبرو می‌شویم. اما مهم این است که چگونه با آن‌ها برخورد کنیم. کلینیک روانشناسی مایندویژن با تیم متخصص و متعهد خود، آماده است تا شما را در مسیر بهبود روانی و افزایش کیفیت زندگی همراهی کند. با رویکردی جدید به مشکلات روانی، مایندویژن به شناخت عمیق‌تر خود و بهبود روابط شما کمک می‌کند.

صفحه اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *