روان درمانی فوبیاهای اضطراب اجتماعی (افراد خجالتی)

فهرست مطالب

اضطراب اجتماعی چیست؟

فوبیای اجتماعی نوعی اختلال اضطرابی است. افرادی که فوبیای اجتماعی دارند، اضطراب شدید و مداوم مرتبط با موقعیت‌های اجتماعی یا عملکردی را تجربه می‌کنند. فرد مبتلا به فوبیای اجتماعی در موقعیت‌هایی که احتمال دارد توسط دیگران مورد بررسی و مشاهده قرار گیرد، اضطراب را تجربه می‌کند. افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی ممکن است دائما از مورد قضاوت، انتقاد، تمسخر یا تحقیر شدن ترس داشته باشند.

اکثر مردم در موقعیت‌های اجتماعی خاص، احساس خجالتی یا عصبی بودن می‌کنند. سخنرانی در جمع یا ورود به اتاقی مملو از غریبه‌ها می‌تواند در بسیاری از افراد باعث اضطراب شود. با این حال، این نوع دلهره رایج نشان دهنده یک فوبیای اجتماعی نیست. برای افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی، موقعیت‌های اجتماعی باعث تحریک احساساتی می شود که فراتر از اضطراب یا عصبیت ساده است.

خوشبختانه درمان اضطراب اجتماعی ممکن است و شما می‌توانید با مراجعه دکتر تراپیست فوبیای اجتماعی در تهران، تا حد زیادی با این اختلال مقابله و آن را درمان کنید.

فوبیای اجتماعی چه زمانی رخ می‌دهد؟

 • ترس دائمی از یک یا چند موقعیت اجتماعی یا عملکردی وجود دارد که در آن در معرض افراد ناآشنا یا در معرض بررسی احتمالی دیگران قرار می‌گیرند. فرد می‌ترسد که به گونه‌ای رفتار کند که رفتارش شرم‌آور و تحقیرکننده به نظر برسد.
 • فرد از موقعیت‌های ترسناک اجتناب می‌کند یا با اضطراب و پریشانی شدید مواجه می‌شود.
 • فرد متوجه می‌شود که اضطراب اجتماعی بیش از حد و غیرمنطقی است، اما احساس می‌کند که قادر به تغییر یا کنترل احساسات یا رفتار نیست.
 • به طور قابل توجهی در زندگی روزمره فرد مبتلا از جمله کار، تحصیل، خانواده و زندگی اجتماعی تداخل دارد.
 • ترس یا اجتناب به دلیل یک وضعیت پزشکی عمومی یا اثرات فیزیولوژیکی یک ماده (مانند داروها یا داروها) نیست.

تشخیص فوبیای اجتماعی

تراپیست شما در کلینیک درمان اضطراب اجتماعی می‌خواهد تعیین کند که آیا شرایط دیگری ممکن است باعث اضطراب شما شود یا این‌که شما دارای اختلال اضطراب اجتماعی همراه با اختلال سلامت جسمی یا روانی دیگری هستید.

تراپیست شما ممکن است تشخیص خود را براساس موارد زیر تعیین کند:

 • معاینه فیزیکی برای کمک به ارزیابی این‌که آیا شرایط پزشکی یا دارویی ممکن است علائم اضطراب را ایجاد کند یا خیر.
 • در مورد علائم خود، هر چند وقت یک‌بار و در چه شرایطی صحبت می‌کنید.
 • فهرستی از موقعیت‌ها را به شما می‌گوید تا ببینید آیا آن‌ها شما را مضطرب می کنند یا خیر.
 • یک پرسش‌نامه خودگزارشی درباره اضطراب اجتماعی به شما می‌دهد.

درمان اضطراب اجتماعی در نوجوانان و بزرگ‌سالان امر ناممکنی نیست، یک تراپیست فوبیای اجتماعی می‌تواند بعد از معاینه شما و تشخیص اضطراب، در کلینیک روان‌شناسی فوبیای اجتماعی به درمان شما بپردازد.

درمان فوبیای اجتماعی

درمان اضطراب اجتماعی بستگی به این دارد که اختلال اضطراب اجتماعی چقدر بر توانایی شما برای عملکرد در زندگی روزمره تاثیر می‌گذارد. رایج‌ترین درمان برای اختلال اضطراب اجتماعی شامل روان‌درمانی (همچنین مشاوره روان‌شناختی یا گفتار‌درمانی نیز نامیده می‌شود) یا استفاده از داروها یا هر دوست.

روان‌درمانی

روان‌درمانی علائم را در اکثر افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی بهبود می‌بخشد. در درمان، شما یاد می‌گیرید که چگونه افکار منفی در مورد خود را بشناسید و تغییر دهید و مهارت‌هایی را برای کمک به کسب اعتماد در موقعیت‌های اجتماعی توسعه دهید.

درمان شناختی‌رفتاری (CBT) موثرترین نوع روان‌درمانی برای اضطراب است و چه به صورت فردی یا گروهی انجام شود، می‌تواند به همان اندازه موثر باشد.

در CBT مبتنی بر مواجهه، شما به تدریج کار می‌کنید تا با موقعیت‌هایی که بیشتر از آن‌‌ها می‌ترسید، روبرو شوید. این درمان می‌تواند مهارت‌های مقابله‌ای شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا اعتماد به نفس خود را برای رویارویی با موقعیت های اضطراب‌آور افزایش دهید.

 همچنین می‌توانید در آموزش مهارت‌ها یا ایفای نقش شرکت کنید تا مهارت‌های اجتماعی خود را تمرین و در ارتباط با دیگران راحتی و اعتماد به نفس کسب کنید. تمرین قرار گرفتن در معرض موقعیت‌های اجتماعی به ویژه برای به چالش کشیدن نگرانی‌های شما مفید است.

الویت در انتخاب داروها

اگرچه چندین نوع دارو در دسترس است، مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) اغلب اولین نوع دارویی هستند که برای علائم پایدار اضطراب اجتماعی آزمایش می‌شوند. دکتر بهداشتی شما ممکن است پاروکستین (پاکسیل) یا سرترالین (اسنترا) را تجویز کند.

مهارکننده بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI) ونلافاکسین (Effexor XR) نیز ممکن است گزینه‌ای برای اختلال اضطراب اجتماعی باشد.

سبک زندگی و درمان‌های خانگی فوبیای اجتماعی

اگرچه اختلال اضطراب اجتماعی به طور کلی به کمک یک متخصص پزشکی یا روان‌درمانگر واجد شرایط نیاز دارد، می‌توانید برخی از این تکنیک‌ها را برای کنترل موقعیت‌هایی که احتمالا باعث ایجاد علائم می‌شوند، امتحان کنید:

 • آموختن مهارت‌های مقابله با کاهش استرس.
 • ورزش یا فعالیت فیزیکی منظم.
 • خواب کافی.
 • رژیم غذایی متعادل و سالم.
 • اجتناب از مصرف الکل.
 • محدود کردن یا قطع مصرف کافئین.
 • شرکت در میهمانی‌ها و مناسبت‌ها با افرادی که با آن‌ها راحتید و احساس صمیمیت می‌کنید.

درمان فوبیای اجتماعی را جدی بگیرید

مراجعه به کلینیک مایندویژن برای ملاقات با دکتر روانشناس فوبیای اجتماعی یک راه مناسب برای مواجهه با این اختلال و آغاز درمان است.

اگر درمان به سرعت جواب نداد، تسلیم نشوید. می‌توانید در طول چند هفته یا چند ماه به پیشرفت در روان‌درمانی ادامه دهید. یادگیری مهارت‌های جدید برای کمک به مدیریت اضطراب زمان می‌برد. یافتن داروی مناسب برای شرایط شما می‌تواند به آزمون‌و‌خطا نیاز داشته باشد.

برای برخی از افراد، علائم اختلال اضطراب اجتماعی ممکن است با گذشت زمان محو شوند و دارو را می‌توان قطع کرد. برخی دیگر ممکن است برای جلوگیری از عود، سال‌ها نیاز به مصرف دارو داشته باشند.

برای استفاده حداکثری از درمان، قرار ملاقات‌های تراپی یا درمانی خود را حفظ کنید، با تعیین اهدافی برای نزدیک شدن به موقعیت‌های اجتماعی که باعث اضطراب شما می‌شود، خود را به چالش بکشید، طبق دستور داروها را مصرف و با تراپیست خود درباره تغییر حالات و رفتار صحبت کنید.

درمان اضطراب اجتماعی در تهران

کلینیک مایندویژن به واسطه حضور چندین درمان‌گر و تراپیست متبحر، مکانی امن و آرام برای درمان اختلال فوبیای اجتماعی و سایر اختلال‌هاست.

یادتان باشد که اضطراب اجتماعی بسیاری از اوقات مانند وزنه‌ای به پای انسان وصل است و ما را از حرکت کردن و لذت بردن بازمی‌دارد، آگاهی از این زنجیر و وزنه باعث خواهد شد تا موقعیت‌هایی که در گذشته باعث ترس فرد مضطرب می‌شدند، به مرور به موقعیت‌هایی لذت‌بخش تبدیل شوند و فرد بتواند از حداکثر ظرفیت‌های خود در بستر اجتماع استفاده کند.

کلینیک مایندویژن
کلینیک مایندویژن

همه ما در زندگی با چالش‌ها و مشکلات روبرو می‌شویم. اما مهم این است که چگونه با آن‌ها برخورد کنیم. کلینیک روانشناسی مایندویژن با تیم متخصص و متعهد خود، آماده است تا شما را در مسیر بهبود روانی و افزایش کیفیت زندگی همراهی کند. با رویکردی جدید به مشکلات روانی، مایندویژن به شناخت عمیق‌تر خود و بهبود روابط شما کمک می‌کند.

صفحه اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *