روان تنی (سایکوسوماتیک) سوگ

فهرست مطالب

مرگ یکی از عزیزان می‌تواند باعث درد روحی و جسمی شود که گاهی اوقات می‌تواند عملکرد ما را مختل کند. مشاوره سوگ شامل کار با یک مشاور، درمان‌گر، روانشناس یا گروه حمایتی برای رسیدگی به احساسات شماست.

در کوتاه‌مدت، مشاوره سوگ می‌تواند به شما کمک کند عواقب پس از فقدان را طی کنید و تصمیمات عملی بگیرید، مانند برآمدن از پس مراسم خاکسپاری. در دراز مدت، می‌تواند به شما کمک کند از دست دادن عزیزتان را بپذیرید و با زندگی بدون آن‌ها سازگار شوید.

انواع مشاوره سوگ

مشاوره سوگ می‌تواند به افراد در هر سنی کمک کند تا با غم و اندوه و سایر احساساتی که بخشی از واکنش طبیعی به از دست دادن کسی است، مقابله کنند.

با این حال، اگر سوگ شما بسیار زیاد و تحمل آن برای شما دشوار است، ممکن است از دیگر اشکال درمانی بهره‌مند شوید. در زیر گزینه‌های دیگری که در دسترس شما هستند آورده شده است.

سوگ‌درمانی

این شکل از درمان می‌تواند به رفع مشکلات رفتاری و فیزیکی که ممکن است پس از فقدان با آن مواجه شوید کمک کند. همچنین اگر نتوانید خود را از نظر عاطفی از فردی که درگذشته جدا کنید، می‌تواند به شما کمک کند.

درمان سوگ پیچیده

در سوگ پیچیده، اندوهی عمیق شما را فرا می‌گیرد و رها نمی‌کند. این موضوع می‌تواند منجر به افکار نگران‌کننده، رفتارهای ناکارآمد و دشواری در تنظیم احساسات شود و سازگاری شما با زندگی بدون عزیز از دست رفته را سخت‌تر کند.

ببینید: پادکست رایگان افسردگی

درمان سوگ آسیب‌زا

اگر عزیزی را به طور ناگهانی از دست بدهید یا از نزدیک شاهد مرگ او باشید، ممکن است سوگ آسیب‌زا یا حاوی تروما را تجربه کنید.

درمان سوگ آسیب‌زا می‌تواند به شما کمک کند تا با شدت غم خود کنار بیایید، علائم تروما را کاهش دهید و شما را به مهارت‌های مقابله‌ای مجهز کند.

روش‌های درمان سوگ

مشاوره سوگ شامل صحبت در مورد شخصی است که از دست داده اید، رابطه‌تان با او، نحوه مرگ او، تاثیر مرگ او بر شما و نحوه کنار آمدن با آن.

این‌ها برخی از تکنیک‌هایی است که مشاوران یا درمانگران سوگ از آن‌ها استفاده می‌کنند:

 • درمان با پذیرش و تعهد (ACT): شما را تشویق می‌کند که احساسات و شرایط منفی را بپذیرید تا بتوانید روی الگوهای سالم‌تری تمرکز کنید که می‌توانند به شما در رسیدن به اهداف‌تان کمک کنند.
 • رفتار درمانی شناختی (CBT): شامل شناسایی و تغییر الگوهای فکری است که می‌تواند بر رفتار شما تأثیر منفی بگذارد.
 • گروه‌درمانی: در یک محیط گروهی انجام می‌شود که در آن شرکت‌کنندگان احساسات خود را به اشتراک می‌گذارند تا با هم به سمت بهبودی کار کنند.
 • هنردرمانی: از فعالیت‌های خلاقانه برای کمک به افراد در هر سنی کمک می‌کند تا احساسات خود را ابراز و بهبودی حاصل کنند.
 • بازی‌درمانی: اغلب برای به دست آوردن بینش در مورد افکار و احساسات کودک برای کمک به پردازش احساسات حل نشده و ایجاد الگوهای رفتاری سازنده استفاده می‌شود.

مشاوره سوگ‌ چگونه به شما کمک می‌کند؟

مشاوره سوگ می‌تواند به شما در شناسایی و ابراز احساسات کمک کند. اگر فردی را که بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی شما بوده از دست داده‌اید، مشاوره سوگ می‌تواند به شما در بازسازی روال زندگی و هویت خود کمک کند.

ابراز احساسات

در عواقب از دست دادن، ممکن است طیف وسیعی از احساسات را تجربه کنید که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • شوکه شدن
 • بی‌حسی
 • غم‌واندوه
 • اشتیاق
 • خشم
 • انکار
 • درماندگی
 • پشیمانی
 • احساس گناه
 • اضطراب

به عنوان مثال، ممکن است نه تنها از از دست دادن یکی از عزیزان‌تان غمگین شوید، بلکه ممکن است از دست او نیز عصبانی شوید که چرا شما را ترک کرده است. شاید هم از چیزی که قبل از مرگ به آن‌ها گفتید پشیمان باشید.

گاهی اعتراف به این احساسات برای دیگران یا حتی خودتان دشوار است. با این حال، تلنبار شدن این احساسات و مسائل حل‌نشده می‌تواند بر سلامت روحی و جسمی شما تاثیر بگذارد و ادامه کار را برای شما دشوار کند.

مشاوره سوگ می‌تواند فضای امنی را برای ابراز احساسات و پردازش آن‌ها به شما ارائه دهد تا بتوانید درمان را شروع کنید. ممکن است متوجه شوید که این احساسات را در مراحل مختلف تجربه می‌کنید. مشاوره غم و اندوه می‌تواند به شما کمک کند تا هر مرحله را طی کنید و به پذیرش برسید.

بازسازی روتین‌ها

اگر با شخصی که از دست دادید زندگی می‌کردید، یا اگر او به نوعی بخشی از برنامه روزانه شما بود، نزدیک شدن به فضاها یا فعالیت‌های خاص بدون آن‌ها می‌تواند دشوار باشد.

علاوه بر این، درک این‌که از این پس باید وظایف خاصی را خودتان به تنهایی انجام دهید، می‌تواند استرس‌زا باشد. به عنوان مثال، اگر شریک زندگی شما امور مالی یا برخی از وظایف خانگی شما را مدیریت می‌کند، ممکن است مجبور شوید خودتان آن نقش‌ها را به عهده بگیرید.

یک مشاور سوگ می‌تواند به شما کمک کند تا اضطراب خود را در مورد این مسائل برطرف کنید، با شما در برنامه‌ای برای مقابله با آن‌ها با سرعتی که راحت هستید، همکاری کند و به تدریج روتین زندگی خود را بازسازی کنید.

بازتعریف هویت شما

از دست دادن کسی که خیلی نزدیک به شماست، می تواند شبیه از دست دادن بخشی از هویت خودتان نیز باشد.

مشاوره سوگ می‌تواند با تشویق شما به تمرکز بر علایق‌تان یا روابط دیگر به شما کمک کند هویت خود را دوباره تعریف کنید. همچنین می‌تواند شما را با مهارت‌ها و اعتماد‌به‌نفس برای امتحان سرگرمی‌های جدید، ارتباط با افراد دیگر و ایجاد یک سیستم پشتیبانی مجهز کند.

 همچنین در صورت از دست دادن همسر، ممکن است هویت جدیدی مانند “بیوه” یا “والدین مجرد” به دست آورید. مشاوره سوگ می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که این برای شما چه معنایی دارد و چگونه می‌توانید با پذیرش این هویت‌های جدید کنار بیایید.

مزایای مشاوره سوگ

 • علائم جسمانی و عاطفی کمتر
 • توسعه مهارت‌های مقابله‌ای که می‌تواند به شما در سازگاری با زندگی بدون عزیزتان کمک کند.
 • بهبود خودآگاهی.
 • پذیرش فقدان، که شامل ادغام آن با واقعیت وجودی شما و حفظ یک پیوند سالم با فردی است که از دست داده‌اید، در حالی که در زندگی خود به جلو می‌روید.

چگونه از خدمات مشاوره سوگ بهره‌مند شوید؟

همین حالا به تغییر فکر کنید و با همکاران ما تماس بگیرید. درمان‌گران و روانشناسان کلینیک روان درمانی مایندویژن به واسطه دانش تخصصی و تجربه تراپی هزاران مراجع، می‌توانند به شما در بازسازی آسیب‌های روحی و کنار آمدن با مسئله فقدان و گذر از سوگ کمک کنند.

ما در محیطی امن و آرام شما را می‌شنویم و به شما برای رشد و توسعه ذهنی کمک می‌کنیم.

  کلینیک مایندویژن
  کلینیک مایندویژن

  همه ما در زندگی با چالش‌ها و مشکلات روبرو می‌شویم. اما مهم این است که چگونه با آن‌ها برخورد کنیم. کلینیک روانشناسی مایندویژن با تیم متخصص و متعهد خود، آماده است تا شما را در مسیر بهبود روانی و افزایش کیفیت زندگی همراهی کند. با رویکردی جدید به مشکلات روانی، مایندویژن به شناخت عمیق‌تر خود و بهبود روابط شما کمک می‌کند.

  صفحه اینستاگرام ما

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *