مشاوره روان شناسی پس از طلاق

فهرست مطالب

گذراندن مراحل طلاق می‌تواند یک دوره چالش‌برانگیز در زندگی شما باشد. گشتن به دنبال راه‌هایی برای کنار آمدن با احساسات و انتقال به فصل بعدی زندگی‌تان، پاسخی طبیعی به این وضعیت شدید است. استفاده از خدمات مشاوره طلاق ممکن است یک گزینه مفید برای کمک به سازگاری و رشد در هنگام طلاق از همسر باشد.

در این مطلب درباره خدمات مشاوره طلاق، چرایی و چگونگی آن و نحوه بهره‌گیری از مشاوره جدایی در کلینیک مایندویژن صحبت می‌کنیم.

مشاوره طلاق چیست؟

مشاوره طلاق شکل نسبتا جدیدی از درمان است. بسیاری از افراد ممکن است با مشاوره قبل از ازدواج و مشاوره رابطه آشنا باشند، اما با مشاوره طلاق کمتر آشنا هستند. این مشاوره به زوج‌ها کمک می‌کند تا احساسات غالبا پیچیده خود را در مورد ازدواج و طلاق به روشی محترمانه‌تر و سازنده‌تر از آن‌چه که به تنهایی قادر به انجام آن باشند، مدیریت کنند.

زوج‌ها معمولا در این نوع درمان شرکت می‌کنند، به این امید که خدمات ارائه شده توسط یک درمان‌گر استرس را برای همه طرف‌های درگیر کاهش دهد. مشاوره طلاق می‌تواند با ارائه بینش عینی و ابزارهایی که به آن‌ها در انتخاب درست کمک می‌کند، قبل از تصمیم به طلاق به آن‌ها کمک کند. مشاوره طلاق همچنین زمانی که طلاق در حال انجام است می‌تواند به لحاظ روانی از زوجین حمایت کند و پس از نهایی شدن طلاق می‌تواند به درمان پس از طلاق منتقل شود.

چرا مشاوره طلاق؟

برای اکثر افرادی که طلاق را پشت سر می‌گذارند، دوران سختی در زندگی آن‌ها رقم می‌خورد. این دوره می‌تواند از مطرح شدن درخواست طلاق به صورت شفاهی یا جاری شدن مراحل آن در دادگاه‌ها باشد. احساسات تجربه شده می‌تواند شامل تسکین و هیجان برای شروعی تازه یا احساس غم و اندوه، از دست دادن، و گناه متغیر باشد.

در چنین شرایطی انسان‌ها به دنبال فضای امنی هستند که در آن نگرانی‌ها و احساسات خود را بیان کنند. مشاوره طلاق در این نقطه به کمک زوجین می‌آید تا بتوانند با کمترین میزان آسیب از این مرحله حساس عبور و خود را برای زندگی همراه با رشد در آینده آماده کنند.

یک مشاور طلاق می‌تواند به شما و همسرتان بیاموزد که چگونه به طور مؤثر ارتباط برقرار کنید و رفتار متمدنانه داشته باشید. این مشاور همچنین می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند تا تصمیم بگیرید که آیا واقعا می‌خواهید یا نیاز به طلاق دارید یا نه. به عبارت دیگر، آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تصمیم بگیرید که آیا ازدواج شما واقعا می‌تواند نجات پیدا کند یا خیر.

به خاطر داشته باشید که اگر پای کودکان هم در میان باشد، ضروری است که همه چیز را مرتب نگه دارید. به عبارت دیگر، مهم است که فرزندان شما یک طلاق مدنی و سالم را تجربه کنند – طلاق بدون سرزنش، غیبت کردن یا بی احترامی. بهترین راه برای به حداقل رساندن آسیب های روانی فرزندان و محافظت از رفاه آن‌ها این است که نسبت به همسر سابق خود متمدن باشید و بالعکس و از خدمات مشاوره طلاق استفاده کنید.

آیا مشاوره طلاق سودمند است؟

مشاوران قبل از طلاق سودمند هستند، زیرا می‌توانند به شما کمک کنند تا در مورد مسائل مربوط به فرزندپروری مربوط به طلاق رسیدگی کنید و در عین حال نکاتی را در مورد نحوه صحبت کردن با فرزندان‌تان در مورد طلاق قریب‌الوقوع خود به شما بیاموزند، به نحوی که کمترین آسیب و درد عاطفی را به آن‌ها وارد کند.

چگونه بفهمم که به مشاوره طلاق نیاز دارم؟

بسیاری از افراد با وجود درد و عدم اطمینان می‌توانند به تنهایی طلاق را با موفقیت پشت سر بگذارند. با این حال، برای برخی، طلاق امری فلج‌کننده است و غلبه بر غم و اندوه و از دست دادن می‌تواند غیرقابل حل به نظر برسد. و مانند هر تغییر عمده‌‌ای در زندگی، طلاق می‌تواند بر تمام جنبه‌های زندگی شما تاثیر بگذارد؛  از رفاه عاطفی گرفته تا سلامت جسمانی شما.

درخواست مشاوره طلاق می‌تواند گام مهمی در مراقبت از خود باشد، خصوصا زمانی که درد طلاق بیش از حدی باشد که شما به تنهایی قادر به تحمل آن نباشید. اهمیت مشاوره طلاق موقع داشتن فرزند بسیار بیشتر است. به یاد داشته باشید، اگر می‌خواهید در این مدت به طور کامل از فرزندان خود حمایت کنید، سلامت عاطفی شما باید تحت نظر و حمایت باشد. مراقب خود باشید تا بتوانید برای مراقبت از آن‌ها مجهزتر باشید.

نشانه‌های نیاز به مشاوره طلاق

در این‌جا برخی از علائم هشدار دهنده وجود دارد که ممکن است نشان دهد شما برای طلاق به کمک حرفه‌ای تراپیست نیاز دارید. این علائم از خفیف تا شدید متغیر است، و اگرچه همه افراد منحصر‌به‌فرد هستند، اما این‌ها علائم رایجی هستند که باید در هنگام درخواست طلاق درمانی در نظر بگیرید.

 • مشکل در شروع خواب یا تداوم خواب در طول شب
 • بیزاری از خود و احساس ناامیدی
 • احساس ‌بی‌ارزشی برای عشق یا خوشبختی
 • نشانه‌های جسمانی اضطراب
 • افزایش یا کاهش غیرعادی وزن
 • خشم و عصبانیت غیرقابل کنترل
 • از دست دادن علاقه نسبت به چیزهای مورد علاقه
 • افکار خودکشی

مزیت‌های مشاوره طلاق

مزایای بالقوه بسیاری برای مشاوره طلاق وجود دارد. برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • تکنیک‌هایی برای مدیریت بهتر احساسات منفی و حل تعارض‌ها (که مخصوصا برای زوج‌هایی که فرزند هم دارند بسیار مهم است.)
 • بررسی گزینه‌های مختلف درباره آینده رابطه (اگر هنوز طلاق نگرفته‌اید) به کمک مشاور
 • کمک به زوجین برای پذیرش مراحل مختلف طلاق و جدایی
 • بررسی مشکلات حل‌نشده و گره‌های شما و آماده‌سازی زوجین برای زندگی عاری از مشکل در آینده
 • فرصتی برای درک بهتر اشتباهات در رابطه و نحوه یادگیری از آن برای موفقیت بیشتر در روابط آینده
 • شنیده شدن دغدغه‌ها و مشکلات هر دو طرف به صورت عادلانه و مساوی

مشاوره برای دوران بعد از طلاق

پس از قطعی شدن طلاق، ممکن است مسائل جدیدی مطرح شود. این موضوع می‌تواند کاملا دلهره‌آور باشد که شخص طلاق‌گرفته، بپذیرید که زندگی مشترکش به پایان رسیده و حالا باید زندگی جدیدی را به عنوان یک شخص مجرد دوباره شروع کند.

مشاوران طلاق در کلینیک مایندویژن آموزش دیده‌اند تا به زوج‌ها کمک کنند تا به شیوه‌ای سازنده به جلو حرکت کنند. مشاوره پس از پایان ازدواج می‌تواند به شما برای یافتن راه‌های زیر کمک کند:

 • مدیریت کردن احساسات شما پس از طلاق
 • سازگاری با زندگی روزمره بعد از طلاق
 • پذیرش مجرد بودن و ادامه زندگی به عنوان یک شخص مستقل

برای دریافت خدمات مشاوره پیش از طلاق می‌توانید همین حالا با کلینیک تماس حاصل کنید تا برای شما و شریک‌تان وقت ملاقات تعیین شود.

کلینیک مایندویژن
کلینیک مایندویژن

همه ما در زندگی با چالش‌ها و مشکلات روبرو می‌شویم. اما مهم این است که چگونه با آن‌ها برخورد کنیم. کلینیک روانشناسی مایندویژن با تیم متخصص و متعهد خود، آماده است تا شما را در مسیر بهبود روانی و افزایش کیفیت زندگی همراهی کند. با رویکردی جدید به مشکلات روانی، مایندویژن به شناخت عمیق‌تر خود و بهبود روابط شما کمک می‌کند.

صفحه اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *